ثبت نام در  در طرح تجربه صدور رای داوری
20 درصد تخفیف  عید تا عید 1403

نحوه شکایت از طلا فروشان


۳ مرداد ۱۴۰۰
۰۷:۲۲ ب.ظ
۴۹۳۲۶ بازدید

نحوه شکایت از طلا فروشان
احتمالا شمایی که در حال خواندن این مطلب می باشید با تخلفات صنف طلا فروشان رو به رو شده اید و اکنون دنبال نحوه شکایت از طلافروشان می باشید. طلا فروشان نیز همانند سایر اصناف ممکنست مرتکب تخلفاتی از قبیل گرانفروشی، کم فروشی، استفاده از ترازوهای دستکاری شده، تخلفات مربوط به عیار مصنوعات و … شوند.

در این مطلب ضمن آشنایی شما با عمده تخلفاتی که ممکنست از طلافروشان سر بزند؛ شما را به طور کامل با مراحل و نحوه شکایت از این صنف آشنا می نماییم.

 

چگونه از طلا فروشی شکایت کنیم؟

برای اینکه بدانیم شکایت خود را از طلافروشان در کجا مطرح کنیم ابتدا باید ببینیم تخلفی که از او سر زده است از چه نوعی می باشد. به عبارت دیگر، برخی از این تخلفات زیر نظر اتحادیه طلافروشان قابل پیگیری و بررسی است ولی برخی دیگر از آن ها ممکن است تحت عناوین مجرمانه ای از قبیل قلب سکه و یا فروش طلای سرقتی قابل پیگیری در دادسرا باشند.



بنابراین ابتدا باید دید تخلفی که طلافروش مرتکب شده تحت چه عنوانی است و سپس مرجع صالح برای رسیدگی به آن را تعیین نمود.
در ادامه انواع تخلفات ارتکابی توسط طلا فروشان را بررسی می نماییم.

انواع تخلفات ارتکابی توسط طلافروشان

در این قسمت عمده تخلفاتی را که ممکن است توسط طلافروشان ارتکاب یابد بررسی می نماییم.

  • ارتکاب گرانفروشی توسط طلافروشان: ممکن است طلافروشی با استفاده از نوسانات بازار ارز و نا آگاهی خریدار، قطعه طلایی را بیشتر از قیمت واقعی آن بفروشد. این موضوع از طریق انطباق فاکتور با طلای ساخته شده توسط کارشناس قابل فهم است و در صورت اثبات یک تخلف محسوب می شود و قابل پیگیری است.
  • کم‌فروشی توسط طلا فروشان: ممکن است  برخی از فروشندگان طلا از اطلاعی مشتری‌ها استفاده می‌کنند و طلا را با وزن کمتر از وزن مورد توافق به فروش برسانند. این موضوع نیز یک تخلف محسوب شده و قابل پیگیری می باشد.
  • فروش طلای عیار پایین به جای هجده عیار: در هر کشوری طلا جات با عیار خاصی به فروش می رسند. عیار معیار سنجش ارزش طلا می باشد و به کیفیت طلا اشاره دارد. در کشور ما غالبا طلا با عیار ۱۸ به فروش می رسد. حال ممکن است فروشنده ای طلایی را با عیار کمتر به جای هجده عیار به فروش برساند که در این حالت یک تخلف از جانب او سر زده و در صورت اثبات می توان از او شکایت نمود.
  • خرید و فروش سکه تقلبی توسط فروشندگان طلا: گاهی اوقات سکه تقلبی یا غیربانکی توسط فروشندگان طلا خرید و فروش می شود که شکایت‌های متعددی را درپی داشته است این قضیه علاوه بر تخلف صنفی ممکن است واجد وصف کیفری و قابل رسیدگی تحت مراجع مربوطه نیز باشد.
  • فروش نگین بدل به جای اصل: گاهی ممکن است طلا فروشان سنگ ها و نگین های بدل را به جای نگین ها و سنگ های قیمتی و اصلی به کار برند . این مورد نیز از جمله تخلفات ارتکابی طلافروشان و قابل پیگیری می باشد
  • فروش طلای دست‌دوم به جای نو توسط طلافروش: یکی دیگر از تخلفاتی که شاهد ارتکاب آن توسط طلافروشان بوده ایم فروش طلای استفاده شده به جای نو، می باشد که البته تشخیص طلای نو از دست دوم کمی کار سختی است ولی کارشناس به راحتیی می تواند این کار را انجام دهد.

حال سوال اینست که چنانچه قربانی چنین تخلفاتی توسط طلافروشان شدیم چه کنیم و چگونه و از چه مرجعی شکایت نماییم؟ در ادامه به این مساله خواهیم پرداخت.

چگونه از فروشندگان طلا شکایت کنیم؟

برای شکایت از فروشندگان طلا در ارتباط با تخلفاتی که در بالا ذکر شد، میبایست به سامانه اتحادیه طلافروشان به آدرس http://estjt.ir/Complaints   مراجعه نموده و اقدام به ثبت تخلف خود به صورت اینترنتی نمایید. توجه داشته باشید که برای ثبت تخلف خود میبایست مشخصات قطعه طلای خود را که در فاکتور درج شده همراه داشته باشید.


علاوه بر آن می توانید با شماره تماس  ۹۵ _ ۶۶۳۴۰۰۹۴ ۰۲۱  در تهران و برای شهرستان شماره اتحادیه هر شهرستان را پیدا کرده و  ارتباط برقرار کنید و تخلف خود را به صورت تلفنی شرح دهید لیکن جهت بهره مندی از رسیدگی و پیگیری بیشتر بهتر است اقدام به ثبت تخلف خود از طریق سامانه مربوطه نمایید.

شکایت از طلافروشان از طریق دادسرا

اما ارتکاب برخی از تخلفات توسط صنف طلافروشان مشمول پیگیری کیفری و از طریق دادسرا می باشد که این تخلفات از جمله به شرح زیر می باشند:

  • ارتکاب تقلب در فروش طلا به نحوی که دارای وصف کیفری باشد : در دادسرای محل طلا فروشی صالح به رسیدگی است.
  • فروش طلای سرقتی توسط طلافروشی نیز در دادسرای محل طلافروشی قابل رسیدگی است.

شکایت از طلا فروشی داوری دوری حقوقی طلا فروشی


  لینک کوتاه به اشتراک گذاری
نظرات
  محمدعلی ابوالفضلی قمصری        1400/06/18 08:12:28 ب.ظ     
باسلام و تشکر از مطالب مفیدتون درخصوص تخلفات و جرائم طلافروشان
  مصطفی جمالی        1400/06/12 01:24:34 ب.ظ     
با سلام.بسیار عالی ومفید سپاس از مطالب مفیدتان.مصطفی جمالی
  حسن شمس الدینی        1400/05/23 12:04:40 ب.ظ     
باسلام واحترام بسیارآموزنده ومفیدبود
برای نظر دهی در صورتی که عضو سایت هستید از بخش ورود با سیستم وارد شوید و در غیر اینصورت از بخش ثبت نام نسبت به ثبت نام اقدام نمایید.
لطفا منتظر بمانید ...